Minister Zdrowia może wyrazić zgodę na wykonywanie zawodu ratownika medycznego z Ukrainy osobie, która posiada co najmniej roczne doświadczenie zawodowe.
Zgoda na wykonywanie zawodu ratownika medycznego wydana w tym trybie zachowuje ważność przez okres nie dłuższy niż 5 lat od daty jej wydania i wygasa w przypadkach określonych w ustawie. Nie będzie można przedłużyć zgody na kolejny okres, ani wydać nowej zgody na wykonywania zawodu na tych samych zasadach po upływie 5 lat od daty jej wydania. Po upływie tego okresu ratownik medyczny będzie mógł wykonywać zawód w Polsce zgodnie z przepisami ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Osoba, która otrzymała zgodę przez ministra właściwego do spraw zdrowia wykonuje czynności zawodowe pod nadzorem ratownika medycznego albo lekarza, wyznaczonego przez kierownika podmiotu leczniczego.
W skrócie:
- Zgodnie z uproszczoną procedurą ratownik medyczny może otrzymać zgodę na wykonywanie zawodu do 5 lat, w tym czasie powinien uznać swoje kwalifikacje aby otrzymać prawo wykonywania zawodu bez ograniczeń.
- Zgodnie z uproszczoną procedurą przez cały okres zatrudnienia placówka medyczna powinna wyznaczyć opiekuna, który pełni nadzór nad ratownikiem medycznym. Nadzór jest wymagany dopóki ratownik pracuje na podstawie uproszczonej procedury. W celu rozpoczęcia pracy bez nadzoru ratownik powinien uznać swoje kwalifikacje.
- Posiadając zgodę Ministra Zdrowia na wykonywanie zawodu zgodnie z uproszczoną procedurą ratownik medyczny pracując w placówce medycznej może rozpocząć uznawanie swoich kwalifikacji.
Uznawanie kwalifikacji ratownika medycznego w skrócie (procedura odpłatna):
- Należy złożyć wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu ratownika medycznego.
- Na podstawie złożonych dokumentów jest stwierdzane czy dana osoba powinna odbyć staż adaptacyjny lub przystąpić do testu umiejętności.
- Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o uznaniu kwalifikacji ratownik zostanie wezwany do weryfikacji znajomości języka polskiego na poziomie komunikatywnym i pozwalającym wykonywać zawód.
Ratownik medyczny pracujący zgodnie z uproszczoną procedurą w celu uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu bez nadzoru powinien uznać swoje kwalifikacje w Polsce. Więcej informacji na ten temat znajduje się TU.
W przypadku powzięcia przez Ministra Zdrowia wiarygodnych informacji, zgodnie z którymi udzielanie świadczeń zdrowotnych przez danego ratownika medycznego stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia pacjentów, Minister Zdrowia cofa temu ratownikowi medycznemu zgodę. Cofnięcie zgody następuje w drodze decyzji administracyjnej, której nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
Felczer, który w swoim kraju pracował jako ratownik medyczny może w Polsce ubiegać się o zgodę na wykonywanie zawodu ratownika medycznego.
Więcej informacji na temat uproszczonej procedury znajduje się w zakładce: Ratownicy medyczni