O nas

Projekt "MedMobilityPoland" Fundacji Wolność i Demokracja powstał na przełomie  2020/2021 r. W tamtym czasie działania skierowane były do medyków spoza UE chcących rozpocząć pracę w polskiej służbie zdrowia.

W 2022 roku projekt „MedMobilityPoland – Wsparcie Lekarzy – uchodźców z Ukrainy” był objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Zdrowia  trwał od maja 2022 r. do 30 listopada 2022 r.

Obecnie w roku 2023 w ramach projektu "MedMobilityPoland" w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie nauką języka polskiego wyrażane przez lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych ze Wschodu, którzy chcą lepiej przygotować się do pracy w zawodzie medycznym w Polsce, realizowane są kursy języka polskiego medycznego na różnych poziomach nauczania. Nasi lektorzy są doświadczonymi specjalistami z dużym stażem pracy, którzy od wielu lat z sukcesem przygotowują lekarzy do egzaminu z języka polskiego przeprowadzanego przez Naczelną Izbą Lekarską.

Historia MedMobilityPoland:

2020/2021 rok.

Projekt MedMobilityPoland trwał od listopada 2020 do końca grudnia 2021. W ramach jego działania pomagano medykom spoza UE (lekarzom, dentystom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym) w uzyskaniu zgody na wykonywanie zawodu medyka na podstawie znowelizowanych przepisów z dnia 30 grudnia 2020 r  w „Ustawie o zawodzie lekarza/lekarza dentysty, pielęgniarek oraz ratowników medycznych”. Pomoc była realizowana poprzez następujące działania:

  1. Infolinia informacyjno-konsultacyjna
  2. Wyszukiwarkę ofert pracy
  3. Bezpłatny kurs specjalistycznego j. polskiego medycznego
  4. Refundację kosztów tłumaczeń dokumentów
  5. Wsparcie finansowe na cele mieszkaniowe
  6. Pomoc specjalisty terenowego

2022 rok.

Projekt MedMobilityPoland trwał od maja do końca listopada 2022 r.

Celem projektu było wsparcie szczególnej grupy uchodźców z Ukrainy – osób wykonujących zawody medyczne m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Projekt zakładał objęciem kompleksową opieką beneficjenta od momentu zidentyfikowania – odnalezienia na terenie Polski, do momentu podjęcia pracy w polskiej służbie zdrowia.

Pomoc była realizowana poprzez następujące działania:

  1. Infolinia informacyjno-konsultacyjna
  2. Wyszukiwarkę ofert pracy
  3. Refundację kosztów tłumaczeń dokumentów
  4. Wsparcie finansowe na cele mieszkaniowe
  5. Pomoc specjalisty terenowego

Filmik poniżej przedstawia wypowiedzi medyków, którym pomogliśmy w 2020/21 r.:

Tablice informacyjne z 2022 roku: